منتورها و اساتید
اهمیت نوآوری در کارآفرینی

چرا اهمیت نوآوری در کارآفرینی روز به روز افزایش می‌یابد؟

اهمیت نوآوری در کارآفرینی

دورانی را که در آن زندگی می‌کنیم، عصر خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی می‌شناسند. در دنیای امروز، خلق محصولات و خدمات جدید جز با حضور و تلاش افراد کارآفرین میسر نیست. این افراد با بهره‌گیری از خلاقیت خود دست به نوآوری می‌زنند و با ایجاد تغییر و تحول در سازمان‌های موجود یا با تأسیس شرکت‌های نوپا ایده‌های خود را به واقعیت بدل می‌کنند.
تمامی کسب‌وکارها برای ماندگار شدن در دنیای پررقابت امروز به اندیشه‌های نو و فکرهای بدیع نیازمندند. سرعت تحولات در معرفی و عرضه محصولات و خدمات جدید به قدری افزایش پیدا کرده که ابتکارات به امری عادی در بازار بدل شده‌اند و بدون آن‌ها، تداوم حیات سازمان‌ها، امکان‌ناپذیر است. اینجاست که اهمیت نیروی انسانی نوآور و کارآفرین برجسته‌تر می‌شود.
در این بخش از آموزش کارآفرینی، از نقش نوآوری در کارآفرینی خواهیم گفت و این موضوع را بررسی می‌کنیم که چرا اهمیت نوآوری در کارآفرینی یا خلاقیت در کارآفرینی هرروز در حال افزایش است؟

خلاقیت چیست؟

خلاقیت، ترکیبی است از قدرت ابتکار، انعطاف پذیری و حساسیت در برابر نظریاتی که یادگیرنده را قادر می سازد خارج از نتایج تفکر نامعقول، به نتایج متفاوت و مولد بیندیشد که حاصل آن، رضایت شخصی و احتمالاً خوشنودی دیگران خواهد بود.

نوآوری تنها ابزار موجود برای حل مشکلات جهان امروز است

جهان مملو از موضوعاتی است که حل آن‌ها دشوار است؛ اما درعین‌حال، انسان‌ها به‌طور مداوم به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی همراه با خلاقیت هستند. ما نمی‌توانیم مشکلات را با همان تفکری حل کنیم که هنگام بروز آن‌ها داشتیم؛ در حقیقت، به ایده‌ها و راهکارهای جدید و خلاقانه احتیاج داریم. مشکل اینجاست که چنین راهکارهایی از تفکر خطی و فرایندهای ساده حل مسئله پدید نمی‌آیند و نیاز به پرورش تفکر خلاق دارند. میل و اشتیاق رسیدن به هدف به همراه یک تفکر متفاوت، جدید و آینده‌نگر و درنهایت، ارائه راهکارهای سازنده برای مقابله با مسائل سرسخت امروزی، امری لازم و ضروری است.

نوآوری عامل حرکت چرخ‌های پدیده جهانی کارآفرینی است

امروزه خلاقیت،نوآوری و کارآفرینی یک پدیده جهانی است که درحال‌حاضر، در بازارهای نوظهور مانند چین و هند رو به رشد است. مشکلات مرتبط با زنان و جوانان نیاز به راه‌حل‌های نوآورانه دارند و کارآفرینان زمین بازی بزرگی را در مقابل خود می‌بینند که برای ورود به آن باید راهکارهای جدیدی ارائه کنند؛ راهکارهایی که بر کیفیت زندگی این بخش‌ها تاثیر می‌گذارد و دنیا را جای بهتری برای زندگی می‌کند.
دولت‌های مرکزی و ایالتی در بیشتر کشورها درک کرده‌اند که کارآفرینی ابزاری برای موفقیت و رونق اقتصادی و اجتماعی است و برای پیشبرد تلاش‌های کارآفرینی و به ثمر رساندن آن‌ها باید در طرح‌ها و برنامه‌های مختلف مشارکت کنند و نقش موثری داشته باشند. به همین دلیل، در سال‌های اخیر حضور سرمایه‌گذاران جدید گامی بزرگ در جهت خلق کسب و کارهای جدید بوده است که با خلاقیت و نوآوری شکل می‌گیرند و در راه خدمت‌رسانی به بشر تلاش می‌کنند.

پیشرفت در تکنولوژی به کمک نوآوری در کارآفرینی آمده است

امروزه، اینترنت اشیا (که خود نوآوری بزرگی در زندگی بشر است) با امکان ایجاد اتصال و به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها بین همه دستگاه‌های دیجیتال، کمک بزرگی به خلاقیت در کسب و کار کرده است. این تکنولوژی به شکل‌گیری مدل‌های جدید کسب‌وکار و ایجاد جریانات جدید درآمدزایی برای استارتاپ‌ها و حتی سازمان‌های بزرگ و قدیمی یاری رسانده است؛ و این فرصت را به آن‌ها داده که به روش‌های جدید و هیجان‌انگیزی سودآوری داشته باشند.
این فناوری، معادلات رقابت در بازار را نیز تغییر داده است و به شرکت‌های کوچک و بزرگ فرصت یکسان برای رقابت در اکوسیستم داده است.
همچنین، دسترسی روزافزون به آموزش آنلاین رایگان یا کم هزینه امکان افزایش مهارت و دانش در همه انسان‌ها در تمام نقاط دنیا را به وجود آورده و باعث ایجاد اشتیاق فراوان برای یادگیری و یا تبدیل دانش به تخصص و خلق راهکارهای عملی شده است. کارآفرینان مبتدی و نوپا اما مسلح به دانش روز، پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند و ایده‌ها و راهکارهای خلاقانه خود را از طریق اینترنت اشیا و دیگر تکنولوژی‌های روز عملی و به دنیا معرفی می‌کنند.

درباره کارآفرینی سازمانی بخوانید.

نوآوری در کارآفرینی به سازگاری با محیط پویا و تغییرات سریع شرایط کاری کمک می‌کند

نسل هزاره، مشاغل خود را با سرعت بیشتری عوض می‌کنند؛ زیرا به دنبال مشارکت بیشتر، استقلال و برابری هستند. این امر تاثیر عمیقی بر فرایند استخدام گذاشته و اکنون کارآفرینان به دنبال راهکارهای مبتنی بر اینترنت در این زمینه می‌گردند.
فریلنسری، دورکاری و زمان‌بندی‌های انعطاف‌پذیر به عنوان یک سبک زندگی به سرعت در حال رشد است و بخش قابل توجهی از نیروی کار، از خانه کار می‌کنند و مسئولیت تولید درآمد و ثروت خود را بر عهده می‌گیرند. همچنین افراد حرفه‌ای جوان در تلاش‌اند تا در محیط‌های فضای کار اشتراکی کار کنند. بنابراین، شبکه‌سازی و همکاری تیمی گسترش پیدا کرده تا افراد بتوانند دانش، مهارت و تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.
تمام این روندها، سازمان‌ها را وادار می‌کنند تا به دنبال رویکردها و راهکارهای نوآورانه برای ارتقای تجربه کارکنان در محل کار باشند تا درنهایت، بتوانند بهترین منابع انسانی را در این شرایط جذب و نگهداری کنند.

نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی پاسخی است به انتظارات رو به افزایش مشتری

در روند پاسخگویی به انتظارات، نیازها و خواسته‌های مشتریان تغییرات اساسی لازم است؛ زیرا در دنیای دیجیتال و در حال تغییر امروزی، این موارد دستخوش دگرگونی بسیار شده است. امروزه، مشتریان به دنبال شرکت‌هایی می‌گردند که سبک زندگی شخصی آن‌ها را درک کنند و به آن‌ها اولویت دهند و آن را پشتیبانی کنند و در واقع، از چنین شرکت‌هایی ارزش دریافت می‌کنند.
همچنین، درحال‌حاضر، مشتریان کنترل کاملی بر اینکه چه کسی هستند، چه کاری انجام می‌دهند، چه چیزی می‌خواهند و از کجا آن را تهیه می‌کنند، دارند. این انتخاب‌های گسترده در مقابل مصرف‌کننده باعث شده تا سازمان‌ها وادار شوند که با رویکردهای نوآورانه به دنبال جذب مشتری باشد. آن‌ها با استفاده از ابزارهای انسان‌محور در جهت بهبود تجربه مشتری گام برمی‌دارند و در پی کشف و خلق راه‌های جدید برای ارائه محصولات و خدمات نوین هستند.

با توجه به آنچه گفته شد، نوآوری در کارآفرینی فرایند خلق چیزی جدید است که ارزش قابل توجهی برای فرد، سازمان، صنعت و جامعه دارد. یکی از ویژگی‌هایی که سازمان و فرد کارآفرین برای بقا در عصر پر رقابت امروز نیاز دارند، نوآور بودن است.
امروزه کلید موفقیت کارآفرینی یافتن روش‌های خلاقانه است که بتوانند با به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید یا مدل‌های جدید کسب و کار یا بازاریابی بهتر به صورت سریع‌تر و کم هزینه‌تر پاسخگوی خواسته‌ها و نیازهای بشر باشند. یک کارآفرین نوآور در انتظار سرمایه‌گذاری و یا ایجاد شغل از طرف دیگران نیست؛ بلکه خود شناخت صحیحی از فرصت‌ها پیدا می‌کند و با استفاده از سرمایه‌های راکد و سازمان‌دهی و مدیریت مناسب منابع، ایده‌های جدید خود را عملی می‌کند و نقش مهمی در تولید و اشتغال مولد پیدا می‌کند.

در بیان خبرگان

نوآوری در تمام فرآیندهای سازمان، شرکت و یا زندگی شخصی را اگر معادل با برهم زدن تمام روند‌ها و فرآیندها و از نو تعریف کردن آن‌ها در نظر بگیریم مسلما مسیر دشواری را در پیش داریم اما قانون ۸۰-۲۰ در کسب‌وکار به ما دیکته می‌کند که تنها ۲۰ درصد از کارها تعیین کننده نتایج ۸۰ درصد از اتفاقات هستند. با توجه به همچین شرایطی در می‌یابیم که نیازی نیست تا همه بنیادها را برای موفقیت بکوبیم و تنها ایجاد تغییر و نوآوری در ۲۰ درصد فرآیندها می‌تواند راهکار نجات شرکت ، سازمان، یا زندگی شخصی ما باشد.

سوالات متداول
نقش نوآوری در کارآفرینی چیست؟

نوآوری ماهیت، خلاقیت و روند تفکر طراحی یک کسب‌وکار را افزایش می‌دهد. یک کسب‌وکار جدید می‌تواند با نوآوری و خلاقیت به اوج موفقیت برسد. نوآوری در کارآفرینی می تواند فرصت‌های مختلفی را در کسب‌و‌کار ایجاد کند.

دوره نوآوری در کارآفرینی چیست؟

دوره نوآوری در کارآفرینی بر ارتباط متقابل بین تفکر کارآفرینانه و نوآوری تمرکز دارد. این دوره به شما می آموزد که چگونه مانند یک کارآفرین فکر کنید و مدل‌ها، ابزارها و چارچوب‌هایی را برای توسعه بیشتر کسب‌وکار یا ایده‌تان ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید