منتورها و اساتید
صندوق سرمایه گذاری چیست

صندوق سرمایه‌گذاری چیست و چگونه به استارتاپ‌ها کمک می‌کند؟

صندوق سرمایه گذاری چیست

اگر تمام پولی را که می‌خواهیم در یک گلدان مشترک سرمایه‌گذاری کنیم و قرار دهیم و از محتوای این گلدان برای سرمایه‌گذاری جمعی استفاده کنیم، ممکن است به مشکل بربخوریم. برای جلوگیری از این مسئله طیف گسترده‌تری از سهام برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. برای شرکت در سرمایه‌گذاری این سهام می‌توان از طریق صندوق سرمایه‌گذاری اقدام کرد. صندوق سرمایه‌گذاری یک نوع سرمایه‌گذاری مطمئن است که به دست افراد حرفه‌ای و متخصص انجام می‌شود. به طور کلی این صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبالغ کوچک را جمع‌آوری می‌کنند و سرمایه حاصل از آن را به‌صورت تخصصی در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. هر سودی که از این فعالیت حاصل شد به نسبت سهم هر سرمایه‌گذار تقسیم می‌شود از این رو هر چه سود بیشتر باشد، بازدهی این سرمایه‌ها برای افرادی که سهم بیشتری در صندوق دارند بیشتر است. مدیر صندوق سرمایه‌گذاری براساس سود و زیان کارمزد خود را از روی هر یک از معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها برمی‌دارد.

برای حضور در صندوق‌های سرمایه‌گذاری لازم نیست دانش بسیار زیادی در مورد این حوزه بدانید، مدیران صندوق سرمایه‌گذاری این وظیفه را برعهده دارند. آن‌ها باید در تمامی مراحل شما را راهنمایی کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری اغلب به‌عنوان سبدی از سهام (یا سایر محصولات مالی) توصیف می‌شود. هنگامی که در یک صندوق سرمایه‌گذاری شرکت می‌کنید، یک مدیر صندوق سرمایه‌گذاری پول شما را برای شما سرمایه‌گذاری می‌کند. آن‌ها بر اساس نتیجه تحقیقات خود، بازار سهام را تجزیه و تحلیل کرده و برای صندوق خرید یا فروش می‌کنند.

سرمایه‌ها می‌توانند در یک موضوع سرمایه‌گذاری شوند، مانند بازارهای در حال ظهور، یا به‌عنوان مثال، صندوق می‌تواند بر روی یک منطقه جغرافیایی خاص تمرکز کند. ترکیبی از دسته‌های مختلف سرمایه‌گذاری نیز امکان‌پذیر است.

خیلی از شرکت‌های جدید و کسب‌وکارهای نوظهور مانند استارتاپ‌ها برای آغاز و رشد فعالیت خود در صندوق‌های سرمایه خطرپذیر (venture capital) یا به اصطلاح VCها سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرعت رشد در این صندوق‌ها بسیار بالا است از این رو رشد آن شرکت هم به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همچنین صندوق‌های سرمایه خطرپذیر یا جسورانه عموماً بر روی کسب‌وکارهای حوزه‌ی تجارت الکترونیک فعالیت دارند.

 

حتما بخوانید

آموزش استارتاپ

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه کار می‌کنند؟

عموماً صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام، اوراق قرضه یا سایر محصولات مالی چندین شرکت را در کارنامه‌ی خود دارند. بنابراین، اگر در چنین صندوقی شرکت کنید، به طور خودکار هم‌زمان در چندین شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنید. مزیت این موضوع این است که وقتی یک سهام بازدهی ناامیدکننده‌ای داشته باشد، این تأثیر محدودی در بازده حاصل از صندوق کلی دارد. از طرف دیگر، نقاط مثبت نیز می‌توانند تأثیر محدودی در نتیجه‌ی کلی داشته باشند.

مدیر صندوق ترکیب صندوق را تعیین می‌کند. او تعیین می‌کند که در کدام سهام سرمایه‌گذاری کند. شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار (یا شرکت‌کننده در صندوق)، هیچ تأثیری در ترکیب ندارید. هنگام تصمیم‌گیری در هنگام انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری، می‌توان نظرات متفاوتی داشت ولی باید دانست برای عضویت در یک صندوق سرمایه‌گذاری باید یک حداقل سرمایه را داشت.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری پایان باز و بسته

صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند پایان باز و بسته داشته باشند. به طور معمول برای یک صندوق پایان باز این است که مدیر صندوق فقط هنگام ورود پول جدید مجاز به گسترش سبد سهام است. صندوق‌های باز همیشه ارزش خالص دارایی (NAV) را یادداشت می‌کنند. قیمت یک صندوق باز به این NAV بستگی دارد. اکثریت قریب به اتفاق صندوق‌های سرمایه‌گذاری پایان باز هستند. این بدان معنی است که آن‌ها می‌توانند در صورت تمایل سهام بیشتری ایجاد کنند. در مقابل، تعداد سهام برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری پایان یافته، ثابت است. قیمت صندوق بسته با توجه به میزان عرضه و تقاضا در صندوق تعیین می‌شود. هنگام ثبت سفارش برای یک صندوق سرمایه‌گذاری بسته، مهم است که از قبل تعیین کنید که چه مقدار مایل به پرداخت یا مایل به دریافت هستید. در صورت تمایل می‌توان محدودیتی را تعیین کرد.

 

بیشتر بخوانید

وظایف مرکز رشد

 

هزینه‌های سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به طور معمول توسط مدیر صندوق به طور فعال مدیریت می‌شوند که قیمت بالایی دارد. این هزینه‌ها در قیمت صندوق سرمایه‌گذاری لحاظ می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند. برخی از اصلی‌ترین آن‌ها صندوق‌های سهام، صندوق‌های اوراق قرضه، صندوق‌های ترکیبی، صندوق‌های تأمینی و صندوق‌های شاخص هستند. در زیر توضیحات مختصری در مورد هر نوع صندوق آورده شده است، بنابراین می‌توانید انواع مختلف آن‌ها را مقایسه کنید.

  • صندوق‌های اوراق قرضه در شرکت‌های دولتی و نیمه دولتی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
  • صندوق‌های ترکیبی از سهام و اوراق قرضه را تشکیل می‌دهند. به دلیل وجود ترکیب در این نوع سرمایه، به دلیل تنوع در انواع سرمایه، خطر کاهش می‌یابد. البته این بدان معنا نیست که این وجوه بدون ریسک هستند.
  • صندوق‌های تأمینی اغلب در ابزارها و مشتقات مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند برای جلوگیری از خطرات و یا دستیابی به بازده بالاتر تلاش کنند. صندوق‌های شاخص از ترکیب و عملکرد یک شاخص مانند S&P 500 پیروی می‌کنند. این نوع صندوق متناسب با ریسک و بازده بازار مربوطه طراحی شده است.

مزایا و معایب حضور در سرمایه‌گذاری

با سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری، از دانش و تخصص مدیر صندوق بهره‌مند می‌شوید. مدیر صندوق توسط چندین متخصص پشتیبانی می‌شود. شما این امکان را دارید که به روش بسیار متنوع و با پول نسبتاً کم سرمایه‌گذاری کنید. به طور کلی، هرچه تنوع بیشتر باشد، خطر کمتر است. به‌عنوان یک سرمایه‌گذار خصوصی، ورود به بازارها و بخش‌های خاصی ممکن است دشوار باشد. برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ممکن است دسترسی شما به بازارهای بیشتری را فراهم کنند. اگر بخواهید یک سبد سهام خودتان بخرید، اغلب بیشتر از هزینه‌های معاملات خود هزینه می‌کنید تا اینکه این کار را از طریق صندوق سرمایه‌گذاری انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید

پارک علمی فناوری چیست؟

 

معایب سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری

با وجود تخصص مدیر صندوق و متخصصان، بازگشت منفی امکان‌پذیر است. قیمت صندوق نیز فقط یک بار در روز تنظیم می‌شود. از آنجا که صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید توسط کارکنان متخصص نگهداری شوند، هزینه‌ها معمولاً بسیار بیشتر از هزینه‌های ETF هایی است که منفعلانه از یک شاخص پیروی می‌کنند.

خطر شرکت در صندوق سرمایه‌گذاری

شرکت در یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌تواند سودمند باشد، اما بدون خطر نیست. وقتی یک صندوق سرمایه‌گذاری به‌خوبی گسترش یابد، خطر اغلب نسبتاً محدود است. با این حال، سرمایه‌گذاری همیشه خطراتی را به همراه دارد. لطفاً توجه داشته باشید که اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری اغلب معامله نمی‌شوند. اغلب اوقات، سفارش شما باید یک روز قبل داده شود تا زمان مشخصی در زمان معاملات روز بعد گرفته شود. زمان سفارش شما باید به کارگزار شما بستگی داشته باشد. زمان دقیق معامله صندوق را می‌توانید در KIID صندوق بیابید. اگرچه صندوق سرمایه‌گذاری با ریسک بالاتر ممکن است بازدهی بالاتری داشته باشد، اما تضمینی برای این موضوع وجود ندارد. هرچه ریسک مرتبط با یک صندوق خاص بیشتر باشد، خطر از دست دادن سرمایه‌گذاری شما بیشتر است. لطفاً توجه داشته باشید که اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری اغلب معامله نمی‌شوند.

لیست سرمایه گذاران خطرپذیر در ایران

سرمایه گذاران جسور محدود هستند. آن‌ها براساس پژوهش‌های خود، پیشینه‌ی کسب‌وکارها و … بر روی تعدادی ایده‌ی جدید تمرکز می‌کنند. بازگشت سرمایه در صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر بسیار متفاوت از سایر صندوق‌ها است و گاهی تا سال‌ها بازنمی‌گردد. ازجمله شرکت‌های فعال در این زمینه در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اسمارت‌آپ smartup
  • خانه سرمایه‌گذاری investhouse

مطالعه‌ی بیشتر در زمینه‌ی صندوق سرمایه‌گذاری

برای مطالعه‌ی بیشتر در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر می‌توان به منابع زیر مراجعه کرد:

کتاب راهبردهای سرمایه‌گذاری کسب‌وکار اثر مارک ویکتور هانسن نشر شادن پژواک

کتاب سرمایه‌گذاری خطرپذیر اثر اسکات کوپر نشر نوین

کتاب سرمایه‌گذاری در سهام به زبان آدمیزاد اثر پاول ملاژنوویچ نشر هیرمند

کتاب مبانی مدیریت سرمایه‌گذاری اثر محمد رضایی انتشارات نسل روشن

 

حتما بخوانید

شتابدهنده چیست؟

سرمایه گذاران جسور برای جذب ایده‌های جدید از دانش روز دنیا و مهارت خود استفاده می‌کنند. آن‌ها سرمایه خود را در فضایی متمرکز می‌کنند که گاهی تا چند سال هیچ بازگشت سرمایه‌ای ندارد. البته ممکن است یک استارتاپ هم در کمتر از چند ماه رشد بسیاری کند در نتیجه سرمایه گذار جسور هم به پیشرفت بسیار زیادی دست یابد. با این وجود استفاده از این قابلیت به خود افراد و استارتاپ‌ها بستگی دارد. اگر استارتاپ‌ها ایده‌ای مبتکرانه و خلاقانه داشته باشد و در آن برهه از زمان مورد نیاز و تقاضای مردم باشد خوب است که از کمک سرمایه گذاران جسور استفاده کرد. البته در این صورت هم بهتر است از مشاوران و سرمایه گذاران خبره مشورت گرفت.

سوالات متداول
آیا سود صندوق سرمایه‌گذاری تضمین می‌شود؟

خیر، هیچ صندوق سرمایه‌گذاری میزان سودآوری را تضمین نمی‌کند. آن‌ها سود و زیان را براساس تجربه و علم این حوزه پیش‌بینی‌ می‌کنند.

آیا درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شامل مالیات است؟

خیر، طبق تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشمول مالیات نیست.

با چه مبلغی می‌توان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را شروع کرد؟

با یک مبلغ بسیار کم در این صندوق‌ها می‌توان سرمایه‌گذاری کرد. بهتر است پیش از اقدام شرایط لازم صندوق را مطالعه کرد

دیدگاهتان را بنویسید