منتورها و اساتید
قراردادهای الکترونیکی چه هستند؟

قراردادهای الکترونیکی چه هستند؟

قراردادهای الکترونیکی چه هستند؟

امروزه دامنه فعالیت کسب‌وکارها بسیار گسترده شده ‌است. همین امر سبب می‌شود تا شیوه‌ها و روش‌های مختلفی برای توافق و انعقاد قرارداد میان طرفین یک معامله شکل بگیرد. به‌عنوان مثال، هنگامی که فاصله جغرافیایی دو طرف قرارداد با یکدیگر زیاد است و آن‌ها در شهرهای مختلفی زندگی می‌کنند، انعقاد قرارداد به شیوه سنتی و حضوری، امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این، گاهی ‌اوقات آنقدر تعداد مشتریان یک کسب‌وکار آنلاین زیاد است که نمی‌توان با تک‌تک افرادی که به‌ نوعی همکار یا مشتری این کسب‌وکار محسوب می‌شوند، قرارداد منعقد نمود. همین امر سبب شده‌ است تا قانون‌گذاران روش‌های انعقاد قرارداد را تسهیل نمایند. یکی از این روش‌های تسهیل‌کننده تجارت الکترونیک، قرارداد الکترونیکی است.
با این مقدمه، می‌توان قراردادهای الکترونیکی را قراردادهایی دانست که با استفاده از وسایل ارتباطی الکترونیکی، مانند اینترنت منعقد می‌شوند. این دسته از قراردادها، تفاوتی با سایر قراردادها ندارند و جز برخی ویژگی‌ها که خاص آن‌هاست، لازم است از نگاه حقوقی، همان اصول و تدابیری که برای انعقاد قراردادهای غیرالکترونیک رعایت می‌کنید، در این دسته از قراردادها نیز بکار ببندید.

با این ‌همه، ویژگی‌های تجارت الکترونیک (از راه دور) سبب شده ‌است تا قانون‌گذار، برای حفظ حقوق مصرف‌کنندگان هم تدابیری بیندیشد. به‌عنوان مثال، اگر شما کسب‌وکاری داشته باشید که در آن کالاهایی را روی پلتفرم خود به نمایش می‌گذارید و می‌فروشید، باید برای مصرف‌کننده که خریدار کالای شما است، یک حق انصراف 7 روزه درنظر بگیرید؛ زیرا خریدار، هنگام خرید، بصورت فیزیکی کالا را لمس نکرده ‌است و ممکن است آنچه در واقعیت دریافت می‌کند با آنچه شما در پلتفرم آنلاین خود توصیف می‌کنید، تفاوت داشته باشد.

حمایت‌های قانون‌گذار به این حق انصراف محدود نمی‌شود، بلکه کسانی‌که در فضای الکترونیک تجارت می‌کنند، باید اطلاعات کافی نیز در اختیار مصرف‌کنندگان و مشتریان خود قرار دهند. این اطلاعات عبارتند از:
1.اطلاعات مربوط به معامله و کالا؛ (مانند ویژگی‌های فنی و کاربردی کالا یا خدمات، تمامی هزینه‌هایی که برای خرید کالا برعهده مشتری است مانند قیمت، میزان مالیات، هزینه حمل، هزینه تماس، شرایط و فرآیند قرارداد مانند ترتیب و نحوه پرداخت، تحویل یا اجرا، فسخ یا خدمات پس از فروش)
2.اطلاعات مربوط به معامله و کالا؛ (مانند ویژگی‌های فنی و کاربردی کالا یا خدمات، تمامی هزینه‌هایی که برای خرید کالا برعهده مشتری است مانند قیمت، میزان مالیات، هزینه حمل، هزینه تماس، شرایط و فرآیند قرارداد مانند ترتیب و نحوه پرداخت، تحویل یا اجرا، فسخ یا خدمات پس از فروش)
این‌ها مواردی از حمایت‌های مدنظر قانون‌گذار ایران، برای مصرف‌کننده است که لازم است در معاملات آنلاین، به اطلاع مصرف‌کننده برسد و قانون‌گذار ضمانت ‌اجرای عدم رعایت آن‌ها را نیز تعیین کرده ‌است.

همانطورکه خواندید، برای آنکه در کسب‌وکار آنلاین خود، بخواهید قراردادی منعقد نمایید، لازم است این قرارداد در قالب قرارداد الکترونیک و با رعایت اصول و ملاحظاتی باشد که قانون‌گذار درنظر گرفته است. بدین ‌ترتیب می‌توانید با تدوین یک سازوکار قراردادی مناسب، از حقوق خود محافظت نمایید و در عین حال حقوق مصرف‌کنندگان را نیز رعایت کنید.

سوالات متداول
قرارداد الکترونیکی چیست؟

قرارداد الکترونیکی قراردادی است که بر بستر اینترنت بین فروشنده و خریدار کالا منعقد می‌شود. این قرارداد به معاملات اینترنتی اعتبار و قابلیت پیگیری اضافه می‌کند.

قرارداد الکترونیکی چه تعهداتی را برای فروشنده کالا تعیین کرده است؟

بر اساس قوانین مربوطه خریدار هفت روز قابلیت انصراف از خرید را دارد و همچنین فروشنده موظف است اطلاعات کافی در مورد کالا را در اختیار خریدار قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید