منتورها و اساتید
اهداف بازاریابی در راه اندازی استارتاپ

آن‌چه باید دربارۀ هدف بازاریابی بدانید

اهداف بازاریابی در راه اندازی استارتاپ

هدف بازاریابی بخشی اساسی از شاکلۀ راه‌برد بازاریابی است. برای بازاریابی هدفمند باید همه‌چیز از این نقطه یعنی از تعیین هدف بازاریابی شروع شود. هدف بازاریابی به جهت‌دهی بهترِ معرفیِ محصول یا خدمات در بازار کمک می‌کند و اساس برنامه‌هایی است که واحدهای بازاریابی تدوین می‌کنند.

هدف از بازاریابی، دست‌یابی به مخاطبان هدف و انتقال مزایای محصول یا خدمات به آن‌هاست تا بتوان مشتری را با موفقیت جذب کرد و او را نگه داشت و رشد داد. بنابراین هدف بازاریابی باید با هدف خاص تجاری شرکت مرتبط باشد.

هدف بازاریابی چیست؟

هدف بازاریابی دقیقاً چیست؟ چگونه می‌توان آن را تعریف کرد تا اولویت‌های تیم بازاریابی مشخص شود؟ در ادامۀ این مطلب از دیموندلب همراه ما باشید تا پاسخ این سؤالات را بدانید.

هدف بازاریابی باید به هدف کلی شرکت کمک کند و با آن هم‌سو باشد. بازاریابی هر سازمانی بازویی برای حمایت از هدف شرکت است و معمولاً به‌صورت سه‌ماهه، سالانه یا حتی ده‌ساله تدوین می‌شود. به‌طور کلی می‌توان گفت هدف بازاریابی راه‌برد کلیِ بازاریابی را برای دست‌یابی به هدف شرکت تشکیل می‌دهد.

چهارچوب‌های هدف بازاریابی چیست؟

بسیاری از سازمان‌ها از چهارچوب مدیریت هدف برای تعیین هدف بازاریابی استفاده می‌کنند. چهارچوب‌ها رویکردی ساختاری را برای ایجاد و تعیین هدف مرتبط و عملی ارائه می‌دهند. در ادامه چند چهارچوب محبوب برای تعیین هدف بازاریابی معرفی می‌شود:

هدف واضح

هدفِ واضحْ رویکرد تعیین هدف است که استدلال منطقی و عاطفی را با هم ترکیب می‌کند. هدف واضحْ قدرت جمعیِ تیم را در دست‌یابی به نتایج برجسته مشخص می‌کند و روی درگیرکردن عاطفی افراد در کارها و مسئولیت‌هایی که انجام می‌دهند متمرکز است.

هدف واضح باید به‌گونه‌ای مشخص شده باشد که همه را به همکاری تشویق کند، از نظر دامنه و زمان محدود باشد و درعین‌حال حاوی کلماتی باشد که با تیمْ ارتباط عاطفی برقرار کند. در کنار همۀ این موارد، هدفی واضح است که قابل تغییر و بازنگری هم باشد.

OKR‌ها

هدف و نتایج کلیدی یا همان OKRها چهارچوب مدیریتی را برای تعیین هدف شرکت و تیم و کارکنان ارائه می‌دهد. در این چهارچوب، سه تا پنج هدف در هر سطح تعریف می‌شود و با نتایج کلیدی مرتبط می‌گردد. هدف در این چهارچوب اغلب به‌صورت سه‌ماهه تعیین می‌شود و ماهانه یا هفتگی بررسی می‌گردد.

هدف SMART

SMART مخفف کلمات خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و دارای زمان است. استفاده از ساختار SMART برای تعیین هدف بازاریابی به شما کمک می‌کند تا دقیقا آنچه را که می‌خواهید به آن برسید را شناسایی کنید تا در نهایت بتوانید راه‌برد خود را ارائه دهید.

دانش در مورد مدل درآمدی استارتاپ و قیمت گذاری محصولات و خدمات میتواند کمک بسیاری کند.

هدف بازاریابی مدرن چیست؟

هدف بازاریابی شرکت‌ها با گذر زمان تغییر کرده‌ است و با پیدایش اینترنت، روز‌به‌روز مدرن‌تر شده‌ است. مثلاً روش سنتی ایجاد محتوا و راه‌اندازی کمپین‌های دوره‌ای با وجود اینترنت تغییرات اساسی داشته است. هم‌چنین هدف بازاریابی مدرن در سازمان معمولاً دارای سیستم‌هایی است که امکان فرستادن انبوهی از پیام‌ها و محتواها را به‌طور مداوم ایجاد کرده‌ است و نیز می‌توان با تحلیل عمل‌کرد کنترلش کرد و در صورت لزوم آن را از نو تدوین و اجرا نمود.

به‌طور کلی، هدف بازاریابی مدرن را می‌توان به پنج حوزۀ اصلی تقسیم کرد:

  1. افزایش آگاهی از برند (برندسازی در بازاریابی)
  2. تولید لیدها با کیفیت بالا
  3. رشد و حفظ رهبری فکری
  4. افزایش ارزش مشتری
  5. توانمندسازی همکاران برای تبدیل‌شدن به سفیران برند

مواردی که در بالا ذکر شد همگی مواردی کلیدی هستند که واحد بازاریابی خود را مسئول آن‌ها می‌داند و درنهایت بر توانایی شرکت در به‌دست‌آوردن و حفظ مشتریان اثر می‌گذارد. دانش در مورد کانال های بازاریابی در اهداف بازاریابی بسیار تاثیرگذار است.

اولویت‌بندی هدف بازاریابی چیست؟

هدف بازاریابی باعث می‌شود شرکت‌ها راه‌برد بازاریابی خود را تدوین کنند و برای رسیدن به آن اقدام عملی انجام دهند. اما مشخص‌کردن هدف کافی نیست. نکتۀ مهم‌تر این است که هدفِ مشخص‌شده را باید اولویت‌بندی کنید تا هم در اجرای آن اشتیاق لازم را داشته باشید، هم بتوانید برنامۀ اصولی و درستی برای اجرای آن‌ تدوین کنید.

در اولویت‌بندی هدف بازاریابی باید زمان را اصل کارتان قرار دهید. برای هر هدف بازاریابی یک زمان در نظر بگیرید و اعضای تیم خود را به محدودیت زمانی مدنظرتان آگاه کنید و سپس به مرحلۀ بعدی بروید. حتی لازم است هدف‌ها را در سه بازۀ کوتاه‌مدت و بلندمدت و میان‌مدت در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که هدف کوتاه‌مدت همان هدفی است که به‌سرعت و به‌طور مؤثر می‌تواند در بازاریابی شما تغییر ایجاد کند. برنامه‌ و هدف میان‌مدت بازاریابی هم هدفی است که احتمالاً به توسعه و زمان بیش‌تری نیاز دارند، اما درنهایت می‌توانند نتایج نسبتاً خوبی برای مجموعۀ شما داشته باشند. هدف بلند‌مدت هم همان هدفی است که برای رسیدن به آن‌ به پشتیبانی عملیاتی یا تکرار یک کار نیاز دارید.

درواقع با استفاده از این اولویت‌بندیِ هدف بازاریابی است که می‌توانید برنامه‌های بازاریابی خود را در مسیر درست قرار دهید و به‌طور یکپارچه آن‌ها را اجرا کنید. بااین‌حال، اگر کاملاً مطمئن نیستید که این روش برای شما و کسب‌وکارتان مناسب است یا نه، ما در ادامه چند روشِ اجراییِ کاربردی آورده‌ایم تا برای اولویت‌بندی هدف بازاریابی خود بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید و درنهایت مشخص کنید که آیا باید راهبرد خود را توسعه دهید یا از نیروهای خارج از شرکت پشتیبانی بگیرید.

3 نکتۀ مهم اولویت‌بندی هدف بازاریابی

در این بخش 3 نکته مهم اولویت‌بندی اهداف بازاریابی گفته شده است.

رویکرد 360درجه را دنبال کنید

قبل از ایجاد هرگونه تغییر بزرگ در هر کاری، باید تمام کارت‌های خود را روی میز بگذارید تا بتوانید تصویری روشن از راه‌برد و هدف فعلی بازاریابی خود و اسناد راه‌بردی و هرگونه اطلاعات اضافی لازم را داشته باشید.

در مرحلۀ بعد، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی هدف بازاریابی‌تان بر اساس بررسی رقیبان را شروع کنید. فقط بهتر است در نظر داشته باشید که سطح تلاش فعلی‌تان را با برخی از شرکت‌های برتر در زمینۀ کاری‌تان هم مقایسه کنید.

سرانجام هم منابع خود را تحلیل کنید. مشخص کنید چه بخشی از منابعتان برای دست‌یابی به رشد شما و رسیدن به هدفتان مؤثر است و در چه بخش‌هایی کمبود منابع دارید.

دقت داشته باشید که دانستن پاسخ این سؤال‌ها به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید برنامه‌ها و هدف بازاریابی‌تان را به‌سمت جلو برنامه‌ریزی کنید.

نقشۀ راه درست کنید

باید همیشه درک درستی از کارکردها و نیازهای شرکت خود داشته باشید تا بتوانید برای آن به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید. این‌جاست که داشتن نقشۀ راه می‌تواند به شما کمک کند. به یاد داشته باشید هدف بازاریابی شما بدون حمایت همکاران و هم‌تیمی‌هایتان به موفقیت نمی‌رسد. با ایجاد نقشۀ راه همه را در رسیدن به هدف بازاریابی خود بسیج کنید.

اندازه‌گیری هدف بازاریابی چگونه انجام می‌شود؟

حال که می‌دانید هدف بازاریابی چیست و اولویت‌بندی آن چه کاربردی دارد، بهتر است با روش‌های اندازه‌گیری هدف بازاریابی هم آشنا شوید. روش‌های مورداستفاده برای اندازه‌گیری این هدف می‌تواند از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت باشد. این کار می‌تواند به سادگیِ واردکردن آن‌ها در اکسل باشد؛ اما قاعدتاً با استفاده از اکسل باید همیشه و مداوم برای به‌روز نگه‌داشتن داده‌های خود، همه را به‌صورت دستی ثبت کنید.

در ادامه با چند روش مدرن‌تر که می‌توانند برای پی‌گیری و اندازه‌گیری هدف بازاریابی به کارتان بیایند آشنا می‌شوید:

پلتفرم‌های آنلاین برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه

پی‌گیری هدف بازاریابی با استفاده از پلتفرم‌های آنلاین مدیریت پروژه باعث می‌شود همۀ افراد شرکت از میزان پیشرفت به‌سمت هدفِ تعیین‌شده مطلع شوند. استفاده از این داشبوردها برای پی‌گیری پیشرفت پروژه از مزیت‌های بسیاری برخوردار است. مثلاً با کمک این پلتفرم‌ها و ابزارها به‌راحتی می‌توانید نگاهی اجمالی به عمل‌کرد همۀ تیم‌ها به‌خصوص تیم فروش و بازاریابی‌تان داشته باشید، در زمانتان صرفه‌جویی کنید و داده‌ها و آمار همیشه به‌روزی داشته باشید.

نرم‌افزارهای بازاریابی

نرم‌افزارهایی مانند HubSpot از دیگر ابزارهایی هستند که برای اندازه‌گیری هدف بازاریابی به کار برده می‌شوند. با این نرم‌افزارها می‌توان همۀ هدف‌های بازاریابی را به‌راحتی پی‌گیری و اندازه‌گیری کرد. HubSpot دارای داشبورد بازاریابی پیش‌فرض است؛ اما این امکان را هم دارید که معیارها و KPI‌هایی که برایتان مهم‌اند را در آن ایجاد کنید.

مهم‌ترین نکات در تعیین هدف بازاریابی چیست؟

در تعیین هدف بازاریابی باید همیشه هدفی را مشخص کنید که کاملاً اسمارت باشد، یعنی 5 ویژگی هدف اسمارت را داشته باشند: خاص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌واگذاری، واقع‌بینانه و قابل‌اجرا در زمان محدود.

دقت داشته باشید که اگر حتی یکی از این معیارها در هدفتان نگنجد، باید خود را برای شکست برنامۀ بازاریابی و نرسیدن به هدف بازاریابی‌تان آماده کنید. پس همیشه در مشخص‌کردن هدف بازاریابی شرکت خود به جزئیات دقت کنید و از کلی‌نگری بپرهیزید

دقت داشته باشید که هدف اسمارت در مفهوم بازاریابی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

خاص باشند

هدفی را مشخص کنید تا تیمتان به‌راحتی آن را درک کنند و به‌راحتی بفهمند که شما می‌خواهید به چه چیزی برسید و چرا می‌خواهید به آن برسید.

قابل‌اندازه‌گیری باشد

برای هدف خود نتیجه یا نتایج قابل‌اندازه‌گیری مشخص کنید تا بتوانید پیشرفت کار را بسنجید.

قابل‌دست‌یابی باشد

با درنظرگرفتن منابع موجود و موانع بالقوه، هدفی را تعیین کنید که چالش‌برانگیز باشد؛ اما درعین‌حال امکان دست‌یابی به آن هم فراهم باشد.

مرتبط باشد

هدف بازاریابی خود را با چشم‌انداز و مأموریت کلی شرکت خود مرتبط کنید.

در زمان محدود قابل‌انجام باشد

یک تاریخ شروع و پایان را تعیین کنید تا در تیم بازاریابی خود احساس فوریت ایجاد کنید و به آن‌ها کمک دهید تا برای رسیدن به هدف، برنامه‌ریزی زمانیِ درستی داشته باشند.

هدف بازاریابی می‌تواند بلندمدت یا میان‌مدت یا کوتاه‌مدت باشد و دست‌آوردهای بزرگی داشته باشد. تعریف و تدوین هدف بازاریابی به شما کمک می‌کند تا راه‌برد‌ها و تاکتیک‌هایتان در جهت دست‌یابی به آن‌ها باشد. هدف بازاریابی راهی را برای کارکنان مجموعه فراهم می‌کند تا برای دست‌یابی به یک هدف مشترک، با انگیزه به‌سمت چشم‌انداز سازمان پیش بروند. در فرآیند راه‌اندازی و آموزش استارتاپ حتما باید اهداف بازاریابی مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید