منتورها و اساتید
ویژگی های یک رهبر موفق در تیم

ویژگی‌های یک رهبر موفق در تیم

ویژگی های یک رهبر موفق در تیم

همه می‌دانند که رهبری و رهبر بودن یعنی چه، اما تعداد کمی از مردم می‌توانند معنای واقعی آن را بیان کنند. داشتن و بیان یک تعریف منسجم از رهبری، گامی اساسی برای توسعه رهبران آینده است. برای آنکه تعریف رهبری را بتوان به درستی بیان کرد باید ویژگی های رهبر و نقش رهبر در تیم را کامل فهمید. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با این جزئیات بیشتر آشنا شوید.

یک تیم متشکل از گروهی از افراد است که برای رسیدن به یک هدف با هم همکاری می‌کنند. همانطور که پروفسور لی تامپسون از دانشکده مدیریتKelloggهم تعریف کرده است: «تیم گروهی از افرادی است که از نظر اطلاعات، منابع، دانش و مهارت‌ها به هم وابسته هستند و سعی می‌کنند تلاش‌های خود را برای رسیدن به یک هدف مشترک ترکیب کنند.»

یک گروه لزوما یک تیم تشکیل نمی‌دهد. تیم‌ها به طور معمول دارای اعضایی هستند که مهارت‌های مکمل هم دارند و با تلاش هماهنگ باعث ایجاد هم‌افزایی می‌شوند و این تلاش هماهنگ در نهایت به هر یک از اعضا امکان می‌دهد نقاط قوت خود را به حداکثر رسانده و نقاط ضعف خود را به حداقل برسانند. اما ایجاد این هماهنگی و موفقیت یک تیم در گرو وجود یک رهبر با رهبری موثر است. به بیان ساده این رهبر است که می‌تواند فعالیت یک تیم را سازمان‌دهی و بهینه کند.

رهبر بودن برای یک تیم به چه معناست؟

صحبت در مورد رهبری در تیم گاهی کمی مبهم است. نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که نقش رهبر تاثیرگذاری، تعامل و تشویق دیگران به انجام کار برای رسیدن به یک هدف مشترک است.

این به این معناست که استراتژی‌های رهبری و رهبر بودن برای تیم‌های امروزی باید عاری از هرگونه تحکم و فشار باشد و باید فقط در راستای هدایت افراد قرار بگیرد. هر چند شاید اگر قرار باشد هر کدام از ما از یک رهبر ناکاربلد صحبت کنیم بتوانیم یک یا چند مثال عینی که با آن روبرو بودیم را بیان کنیم.

متاسفانه، بسیاری از رهبران و مدیران یا به خوبی آموزش ندیده‌اند یا نمی‌دانند که چگونه از استراتژی‌های رهبری برای رهبری موثر و موفق بودن استفاده کنند تا بتواند بر عملکرد تیم تاثیرگذاری داشته باشند.

بهترین رهبران، رهبرانی هستند که ویژگی های رهبری را در خود ایجاد کرده و همواره آنها را تقویت می‌کنند. در واقع یک تیم خوب، بازتابی از رهبری درست است.

تفاوت‌های اساسی بین مدیر و رهبر

تفاوت مدیر و رهبر چیست؟ این سوالی است که به طور منظم پرسیده می‌شود و به روش‌های مختلفی هم به آن پاسخ داده شده است.

همه دوست دارند فکر کنند که ویژگی‌های رهبری را به صورت ذاتی دارند، اما حقیقت این است که باید در طول زمان بر روی بهبود مهارت‌های رهبری خود کار کرد.

بنابراین تفاوت اصلی بین رهبر و مدیر بودن این است که افراد از رهبران پیروی می‌کنند، در حالی که مدیران افرادی دارند که برای آنها کار می‌کنند.

بسیاری از اینتفاوت‌های بین مدیر و رهبر به سه حوزه برمی‌گردد. انگیزه، دیدگاه و ارتباطات.

در هر سازمان یا گروهی، افرادی وجود دارند که به نظر می‌رسد دیگران فقط به سمت آنها جذب می‌شوند. این افراد انگیزه بالایی دارند، دیدگاهشان واضح و مثبت است و در برقراری ارتباط بسیار ماهر هستند.

رهبری در تیم فقط در تجارت و کسب‌وکارهای بزرگکاربرد ندارد؛یکی از جاهایی که شاید باید بیش از هر چیزی به اهمیت رهبری و نقش رهبر در آن توجه شوداستارتاپ‌ها هستند.

استارتاپ‌ها برای موفقیت خود باید در همه سطوح به رهبری و اهمیت رهبری تیم استارتاپی خود اهمیت دهند. شاید در ظاهر این موضوع خیلی با اهمیت به نظر نیاید اما واقعیت این است که همه افراد برای هدایت و راه‌اندازییک استارتاپ موفق باید این مساله را در نظر داشته باشند و از قبل از راه‌اندازی استارتاپ تا بعد از راه‌اندازی آن به این نقش مهم بیش از پیش در مجموعه خود اهمیت دهند.

یک جمله معمول وجود دارد که ممکن است قبلا درباره تفاوت بین مدیر و رهبر شنیده باشید. «مدیران زیردست دارند و رهبران پیرو دارند.»

وظایف و مسئولیت های رهبر در تیمو شیوه انتخاب رهبر

رهبر در تیم باید مسئولیت نظارت، هدایت، مدیریت، پاداش دادن و ایجاد انگیزه را بر عهده داشته باشد.

برای جذب رهبردر تیم،باید وظایف رهبر و مسئولیت های رهبر به خوبی مشخص شود.

وظایف و مسئولیت های رهبر تیم معمولا شامل موارد زیر است:

 • اهداف و KPI های مشخص تیم را تعیین می‌کند.
 • وظایف را تفویض کرده و مهلت پروژه‌ها را تعیین می‌کند.
 • بر عملکرد تیم‌ها نظارت می‌کند.
 • به طور منظم عملکرد افراد تیم را ارزیابیمی‌کند.
 • یک محیط کاری با انگیزه ایجادمی‌کند.
 • با تیم‌ها در مورد عملکرد آنها ارتباط برقرار می‌کند.
 • نیازهای آموزشی را کشف کرده و مربیگریمی‌کند.

به انتقادات و پیشنهادات اعضای تیم گوش می‌دهد و مشکلات یا درگیری‌ها را برطرف می‌کند.

انتخاب رهبر اشتباه می‌تواند تاثیرات مخربی بر اهداف کلی سازمان‌ها داشته باشد. بهتر است برای انتخاب رهبر یک تیم از اعضای تیم هم نظرسنجی شود تا آنها در انتخاب شخصی که بهتر می‌توانند با او ارتباط برقرار کنند نظر بدهند.

خصوصیات یک رهبر موفق

رهبران خوب باید به اصولی پایبند باشند و آن اصول را در راستای رهبری موثر تیم خود به کار ببرند. این اصول شامل موارد زیر است:

 1. چشم انداز و هدف تیم را تعریف می‌کند

به خاطر داشته باشید درست است کهچشم نگاه می‌کند، اما این ذهن است که می‌بیند.

بنابراین رهبر در تیم باید دقت کند که چشم انداز کاری که رهبری آن را برعهده گرفته به خوبی بداند و بتواند آن را برای سازمان و تیم خود هم ترسیم کند.

در تیم‌های بدون چشم انداز همه کار می‌کنند و اغلب حتی خیلی سخت هم کار می‌کنند اما به اهداف مهم خود نمی‌رسند ونتایج مثبتی حاصل نمی‌شود. این چشم انداز مشخص شده از سوی رهبر است که تیم‌ را برای رسیدن به یک هدف مشترک گرد هم می‌آورد.

 1. قدردان است و به پاداش دادن اهمیت می‌دهد

اعضای تیم وقتی به خوبی در کنار هم کار می‌کنند، دوست دارند مورد تشویق قرار گیرند. این کار به آنها احساس تعهد و تعامل بیشتری می‌دهد. پس هنگامی که افراد تیم برای رسیدن به هدفشان فراتر از انتظار پیش می‌روند رهبر باید حتما از آنها قدردانی کند. این کار کمک می‌کند استرس کار تیمی کم شود و حتی قبول استرس بیشتر برای اعضای تیم قابل پذیرش‌تر باشد.

 1. از صمیم قلب با اعضای تیم ارتباط می‌گیرد و صحبت می‌کند

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند رهبری امری ذاتی است و در برخی از افراد وجود دارد. اما حقیقت این است که رهبری یک انتخاب است و این انتخابی است که فقط خود شخص می‌تواند آن را بپذیرد. نمی‌توان رهبری را به شخصی تحمیلکرد.

بنابراین هنگامی که رهبر در تیم به دنبال برقراری ارتباط می‌رود باید طوری ارتباط خود را برقرار کند که اعضای تیم به او اعتماد کنند.

 1. نماینده اعضای تیم است و در راستای توانمندسازی آنها کار می‌کند

شاید بهترین استراتژی رهبری برای درگیر کردن تیم خود، توانمند سازی آنها با واگذار کردن مسئولیت‌های بیشتر به آنها باشد. رهبر در تیم باید شرایطی را ایجاد کند که نه تنها به اعضای تیم مسئولیت جدید بدهد بلکه به آنها اختیارتام در انجام کارها را هم بدهد.

 1. خود را متعهد به یادگیری و آموزش بیشتر می‌کند

رهبری، سفری است بدون مقصد واقعی. بنابراین رهبران بزرگ متعهد به ادامه رشد و پالایش خود از طریق ادامه تحصیل باشند و با استفاده دانش خود به رشد و تعالی تیمش هم کمک کند.

در اینجا رهبر در تیم نقش مربی دارد و متعهد می‌شود که مهارت‌های رهبری در تیم خود را به اندازه مهارت‌های خود توسعه دهد.

مهارت های مهم وضروری برای رهبری و هدایت بهینه تیم

یك رهبر دارای چهار ویژگی منحصر به فرد است كه عبارتند از:

 • بیشتر گوش می‌کند و کمتر صحبت می‌کند.
 • اتفاق نظر خوبی دارد اما به کار دیگران جهت می‌دهد و قاطعیت عمل ایجاد می‌کند.
 • هرکسی می‌تواند مشکلی را شناسایی کند اما رهبر خود بخشی از راه حل است.
 • علنی عذرخواهی می‌کند و غرورش را برای شخص خود نگه می‌دارد.

هفت کاری که رهبران موفق و بزرگ همیشه انجام می‌دهند (اما مدیران همیشهاز آن می‌ترسند یا از انجام آنها طفره می‌روند)

 • یک رهبر بزرگ کارهای روزمره را به اهداف عالیگره می‌زند. یک مدیر صرفابر اهداف کوتاه مدت تمرکز دارد.
 • یک رهبر بزرگ انسان‌ها را انسان می‌داند. یک مدیر صرفاعناوین سازمانییا نمودارهای سازمانی را می‌بیند.
 • یک رهبر بزرگ به احترام به دیگران اهمیت می‌دهد. یک مدیر صرفا می‌خواهد مورد پسند واقع شود.
 • یک رهبر واقعی وقتی اعضای تیم به موفقیت‌های بزرگی دست می‌یابند هیجان زده می‌شود. یک مدیر صرفا خوشحال می‌شود.
 • یک رهبر بزرگ با صداقت و شفافیت بههمه هم تیمی‌ها قدرت می‌بخشد. یک مدیر صرفا اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند، گویی که شخصابرای او هزینه داده است.
 • یک رهبر بزرگ می‌داند که اگر تیم کوتاه بیاید، او مسئولیت دارد. یک مدیر صرفا تیم را مقصر می‌داند.
 • یک رهبر عالی اساسابه نتایج اهمیت می‌دهد. یک مدیر صرفابه فکر فرایندها و اجرای درست آنها است.

مهم نیست که عناصر شخصیتی شما چه تفاوتی بینیک رهبر و یک مدیر ایجاد می‌کند، مهم این است که شخصی که می‌خواهد در جایگاه یک رهبر در تیم فعالیت کند بتواند ویژگی های رهبری را در خود ایجاد کند و قوانین رهبری تیم را بداند تا بتواند رهبری موثر برای مجموعه باشد.

یکی از نمونه‌های موفق رهبری در سازمان‌ها برخوردی است که مدیر و رهبر مجموعه تویوتا در سال 2009 از خود نشان داد. در آن سال حدود 2.3 میلیون وسیله نقلیه تویوتابخاطر ترمزهای معیوببازپس گردانده شدند. خشم در سطح رسانه‌ها و مردم بالا گرفته بود. رهبر این مجموعه به جای اینکه به یک تیم روابط عمومی اجازه دهد فقط با بیانیهمطبوعاتی و مصاحبه‌ها با این مشکل مقابله کنند، گفتگوی زنده‌ای راترتیب دهند تا او در آن ظاهر شود و به همه پرسش‌ها درباره این شرکت پاسخ دهد. او با این تصمیمش همه را غافلگیر کرد.

رهبر تویوتا در آن گفتگوی زنده به بیش از هزار سوال سخت از سمت مشتریان و حتی کارمندان گذشته خود پاسخ داد.نکته مهم دیگری که حکایت از موفقیت این رهبر سازمانی داشت این بود که او به هر نوع سوالی پاسخ داد و هیچگونه فیلتری در سوالات وجود نداشت. این عملکرد خوب مدیر تویوتاکه حاکی از صداقت و شفافیت تویوتاداشت به کاهش آسیب به اعتبار شرکت کمک کرد هر چند شاید ضررهای مالی آن هیچوقت جبران نشد

صرف نظر از تحقیقات گسترده در مورد اهمیت رهبری در تیم و ویژگی های رهبری از نظر افراد، هنوز هم در عملکرد بسیاری سازمان‌ها فقدان رهبران خوب برای رهبری موثر دیده می‌شود. بنابراین آشنایی با اهمیت توسعه رهبری و تفکیک جایگاه رهبر و مدیر بسیار ضروری است.

دیدگاه اساتید

در بیان خبرگان

توانایی نه گفتن به هر چیزی که باعث می شود تمرکز فعالیت های تیم از دست برود یکی از مهمترین ویژگی های یک لیدر به حساب می آید. در مراحل شروع کسب و کار و به دلیل اینکه هنوز جریان های درآمدی و ارزش های پیشنهادی تیم ها فیکس نشده است، ایده ها و نظر های زیادی در تیم برای توسعه کسب و کار مطرح می شود و یک رهبر موظف است با اولویت بندی درست و نه گفتن به مواردی که باعث دور شدن از هدف های اصلی تیم می شود، کسب و کار نوپا را به سمت اهداف اصلی خود برساند. اما توجه داشته باشید که این نه گفتن به معنا مستبد بودن نیست و علت انتخاب اولویت های اصلی باید توسط کل تیم و با هدایت لیدر برای همه مشخص شود. به طور کلی یکی از مهمترین وظایف رهبر تیم این است که مطمئن باشد همه افراد تیم می دانند که کسب و کار به چه سمتی در حال حرکت است

دیدگاهتان را بنویسید